Eylül’de En Fazla Fenerbahçe Kazandırdı

Fenerbahçe Futbol A.Ş. ağustos ayının ardından eylülde de BİST’de yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu.

AA muhabirinin derlediği verilere göre, geçen ay % 20,4 değer kazanan spor endeksi, BİST’deki sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran sektör endeksi olarak kayıtlara geçti.

Finansal fair play sorunları ve eriyen şirket öz kaynakları nedeniyle 2018’de ortalama % 52 değer kaybeden spor hisseleri, yeni sezonda artabilecek gelir beklentileri ile pozitif bir seyir izliyor. Hazirandan bu yana aylık bazda yükseliş eğilimini koruyan spor endeksi, eylülde özellikle Fenerbahçe hisseleri öncülüğünde hareket etti.

Fenerbahçe Futbol A.Ş % 42,4 ile Borsa İstanbul’da geçen ay yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu. Fenerbahçe’nin hisseleri, ağustosta da % 22,02 artışla en fazla değer kazanan spor hissesi olmuştu.

Fenerbahçe futbol takımının, aldığı başarılı sonuçların ardından diğer 3 büyük takımı geride bırakarak Süper Lig’de ikinci sıraya çıkmasıyla hisseleri yatırımcılarını sevindirdi.

Geçen ay Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği’nin hisseleri % 12,8, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin hisseleri % 7,6, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar’ın hisseleri de % 7,1 artış kaydetti.

Spor şirketlerinin bu yılın ocak-eylül dönemindeki performanslarına bakıldığında, Fenerbahçe, % 89,3 ile yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi olarak kayıtlara geçti.

Fenerbahçe’yi, % 33 ile Galatasaray, % 4,3 ile Beşiktaş takip etti. Trabzonspor da söz konusu dönemde yatırımcısına % 2,1 kazandırdı.

Fenerbahçe, Borsa İstanbul’da en fazla piyasa değerine sahip spor şirketi de oldu. Eylül ayını 1 milyar 296 milyon 638 bin lira piyasa değeriyle tamamlayan Fenerbahçe’yi, 891 milyon lira piyasa değeriyle Galatasaray, 423 milyon lira piyasa değeriyle Trabzonspor ve 405 milyon 600 bin lira piyasa değeriyle Beşiktaş izledi.

Yorum yapmak için giriş yapmanız gerekmektedir.
avatar
Foto ve Resim Dosyaları
 
 
 
  Abone Ol  
Bildir